Başkan Böcek “1450 personel ve 290 araçla sahadayız” “Var gücümüzle çalışıyoruz”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bugüne kadar görülmemiş yağış alan kent merkezinde metrekareye 300 kilogram yağışın düştüğü belirterek, 2 bin 500’ün üzerinde ihbar aldıklarını 1450 personel ve 290 araç-iş makinası ile sahada aralıksız olarak vatandaşlara destek olduklarını söyledi. Başkan Böcek, “Su baskını yaşanan tüm bölgelerimizde var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kentte yaşanan sel felaketiyle ilgili  İtfaiye Daire Başkanlığı’nda oluşturulan Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. “Tüm Antalya’mıza geçmiş olsun” diyerek sözlerine başlayan Başkan Böcek, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün dün yaptığı “çok kuvvetli ve şiddetli gök gürültülü sağanak yağış” uyarısı üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak ilgili tüm birimleri teyakkuz haline geçirdiklerini ve gerekli önlemlerin alınması konusunda hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

METREKAREYE 300 KİLOGRAM YAĞIŞ

Bugüne kadar görülmemiş bir yağmur yaşadıklarını ifade eden Başkan Böcek, “12 Şubat akşam saat 20.30 itibariyle yoğunlaşan ve gece boyunca süren aralıksız yağışlar nedeniyle metrekareye 300 kilogram yağış düşmüştür. Mevsim normallerinin dışındaki olağanüstü yağış nedeniyle maalesef kentimizin bazı bölgelerinde sel afeti meydana gelmiş ve çok sayıda vatandaşımız bu afetten etkilenmiştir. Elimize ulaşan bilgilere göre Antalya merkezimizde en son 2009 yılında bu şiddette bir yağış görülmüştü” diye konuştu.

1450 PERSONEL 290 ARAÇ

Uyarının yapılmasından itibaren çalışmalara başladıklarını kaydeden Başkan Muhittin Böcek, şu bilgileri verdi: “İtfaiye Daire Başkanlığımız ve ASAT Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere Park Bahçeler Dairesi,  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Tarımsal Hizmetler, Fen İşleri Dairesi, Sosyal Hizmetler Dairesi gibi tüm birimlerimiz 1450 personel ve 290 araç-iş makinası ile sahada aralıksız olarak vatandaşlarımıza destek olduk. Aynı zamanda Valiliğimizle, AFAD İl Müdürlüğü ve tüm ilgili kurumlarla, ilçe belediyelerimizle koordineli şekilde yürüttüğümüz çalışmalarımız şehir genelinde devam etmektedir. Ayrıca yoğun yağıştan etkilenerek yolda kalan araçların çekilmesi için İl Emniyet Müdürlüğümüzle işbirliği içinde çalışmaktayız.”

900 VATANDAŞ KURTARILDI

Çağrı merkezlerine 2500 ’ün üzerinde ihbar geldiğini ve tamamının değerlendirildiğini belirten Başkan Böcek, “Gece boyunca öncelikli olarak yaşlı, hasta, engelli ve araçlarda mahsur kalan 900 vatandaşımızı kurtardık. Ev ve işyerlerinde yaşanan su baskınlarına yönelik ekiplerimizin saha çalışmaları devam etmektedir. Ulaşımın zor olduğu mahallelerimizde yiyecek, içecek desteğimiz olacaktır” dedi. 

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Şu ana kadar bir can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Böcek, şunları söyledi: “Mazgalların açık tutulması, kanalların temizlenmesi, buna bağlı pompa sistemlerinin çalışır vaziyette tutulması, mesken, işyerleri ve kanallarda su tahliyesi, mahsur kalan vatandaşlarımızın güvenli bölgelere tahliyesi, devrilen ve risk oluşturan ağaçlara müdahale edilmesi gibi birçok çalışma ekiplerimiz tarafından aksatılmadan yürütülmüştür. Su baskını yaşanan tüm bölgelerimizde var gücümüzle çalışıyoruz. Yağışın devam etme ihtimaline karşı da ekiplerimiz aralıksız çalışmaya devam etmektedir.”

UYARI DEVAM EDİYOR

Antalya halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Muhittin Böcek, “Antalya Valiliğimizin uyarısı gece 23.59’a kadar devam etmektedir. Bu uyarı doğrultusunda tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Can ve mal kaybının yaşanmaması için vatandaşlarımızın çok önemli olmadıkça dışarı çıkmamalarını rica ediyoruz” uyarısında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir