Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Merak Edilen Aile Hayatına Yakından Baktık

Burjuva bir aileden gelen Ali Babacan sonradan siyasete atılan son dönemlerin en çok konuşulan isimlerinden birisi haline geldi. AK Parti’nin kurucu üyelerinden biri olarak siyaset yapmaya başlayıp ardından Türkiye’nin aydınlık geleceğe ulaşması adına DEVA Partisi’ni kurmuştur. 3 çocuk babası olan Babacan’ın mutlu bir evliliği var gibi görünüyor.

Ali Babacan’ı ve ailesini yakından tanımak istersiniz diye düşündük.

Siyasetin çok konuşulan isimlerinden Ali Babacan, 8 Temmuz 2019 tarihinde kurucu üye olduğu AK Parti’den istifa ederek kendisine yeni bir yol çizmişti.

İstifasının ardından kamuoyuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geleceği için yeni bir siyasi parti oluşturmak üzere çalışmalara başladıklarını duyurmuştu.

Siyasi hayatında nasıl bir yol izlediğine değinmeden önce kendisini yakından tanıyalım isterseniz.

4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da, Hilmi Babacan ve Güner Babacan çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarından itibaren dedesinin 1928 yılında başlattığı aile işinde çalıştı.

TED Ankara Koleji’nden 1985 yılında birincilikle mezun oldu. Lisans eğitimini tamamlamak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne giren Ali Babacan üniversiteyi de birincilikle bitirdi.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak Amerika’da Northwestern University Kellogg School’da işletme dalında yüksek lisans yaptı.

Özel bir şirkette finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yaptıktan sonra Ankara’ya dönerek aile şirketinin başına geçti.

Dedesinin alışkanlığının onda da olduğunu, daima iki ayrı cüzdanda nakit parasını ve kredi kartlarını ikiye bölerek taşıdığını söylüyor.

1995 yılında Zeynep Yurter ile evlendi. Bu evliliğinden Kerem, Dilara ve Emir adında üç çocuğu var.

Ali Babacan Zeynep Yurter’i görür görmez sevmiş ve buluşmanın ilk yarım saatinde evlenme teklifi etmiş.

Siyasetle yakından ilgisi olmayan bir ailedeyken kendisi 2001 yılında AK Parti’nin kurucu üyesi oldu.

Zeynep Yurter eşi Ali Babacan’ın siyasete girmesi ile düzenlerinin bozulduğunu söyledi.

“Biz kendi kendimize yaşayan, gezen bir aileydik. Şimdi aile hayatı, ev hayatı diye bir şey kalmadı. Eskiyle tamamen zıt bir hayat yaşıyorum. Eşim belli saatlerde eve gelen, düzenli bir insandı. Akşamları dışarı çıkardık, sinemaya giderdik.”

8 Temmuz 2019 tarihinde kurucu üye olduğu AK Parti’den istifasını açıkladı.

13 yıl boyunca Türkiye dışişleri ve ekonomi bakanlığı yapan Ali Babacan istifasının ardından 2020 yılında Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) kurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir