Fransa’da İslamofobi harekete geçti: Müslüman okuluna desteği kestiler

Averroes Lisesi’nin avukatı Paul Jablonski, Hauts-de-France Valisi Georges-François Leclerc’in liseye yönelik yardımları kesme kararına karşı verdikleri itirazın Lille’deki mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından Danıştay’a başvuracaklarını açıkladı. Avukat Jablonski, mahkemenin valiliğin kararını uygulama kararı almasını ve itirazlarını dikkate almamasını eleştirerek, bu karara itiraz ettiklerini ve hukuki mücadeleyi Danıştay’da sürdüreceklerini belirtti. Hukuki sürecin en kısa sürede lehlerine sonuçlanmasını umduklarını ifade etti.

Geçen Aralık ayında Hauts-de-France Valisi Georges-François Leclerc, Lille’deki Özel Averroes Lisesi’nin devletle olan sözleşmesini iptal etmişti. Vali, lisenin verdiği eğitimin Fransa Milli Eğitim Bakanlığı’nın beklentilerini karşılamadığını ve “Cumhuriyet değerlerine” uygun olmadığını iddia etmişti. Okul yönetimi kararı yargıya taşımıştı. Bu karar, lisenin kadrolu öğretmenlerini ve yıllık bütçesinden yarım milyon avro kamu yardımını kaybetmesine neden olacak.

Averroes Lisesi, 2003 yılında Müslüman öğrencilere kapılarını açarak eğitim hayatına başlamıştı. Son yıllarda öğrenci sayısını artıran okul, bugün 800’den fazla öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir