İngiltere ile İskoçya arasında ‘Erdoğan’ krizi: Cameron, desteği çekmekle tehdit etti

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ikili görüşmesi, İngiltere’de ‘protokol krizi’ yarattı. Suella Braverman’ın içişleri bakanlığından alınmasıyla başlayan kabine değişikliği ile İngiltere’de Dışişleri Bakanı olarak kısa bir süre önce göreve başlayan David Cameron, Yusuf’un İngiliz yetkililer olmadan Erdoğan ile görüşmesinin ardından İskoç bakanları ‘Dışişleri Bakanlığı desteğini çekmekle’ tehdit etti.

‘DAHA SERT BİR YAKLAŞIM SERGİLEYECEĞİZ’

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi’nde, Yusuf’un Erdoğan ile görüşmesinin ‘protokol ihlali’ olduğunu söyleyen Cameron, bir mektup yazdı. Cameron, İskoçya’da iktidardaki İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) dış ilişkiler sekreteri Angus Robertson’a gönderdiği mektupta, ‘bu ihlale karşı daha sert bir yaklaşım sergileyeceği’ bildirdi. Mektupta, İskoçya hükümetinin İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na Erdoğan ile görüşme konusunda ‘yeterli ön bildirimde bulunacağına’ dair güvence verdiği ancak bunun gerçekleşmediği belirtildi.

Cameron, mektupta şu ifadeleri kullandı: “Bu toplantıda bir İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin bulunmaması, devredilen hükümet bakanlarının yurt dışı ziyaretlerine Dışişleri Bakanlığı desteğine ilişkin kılavuzumuzdaki protokollere aykırıdır.”

İngiliz hükümetinden bir sözcü ise, “Dış ilişkiler İskoçya Yasası’na tabidir ve böylesine çalkantılı bir dönemde İngiltere’nin dünya sahnesinde tutarlı bir sesle konuşma ihtiyacı her zamankinden daha önemlidir” açıklamasında bulundu.

İSKOÇYA’DAN TEPKİ: HER TÜRLÜ TEHDİT YANLIŞTIR

Yusuf’un sözcüsü ise, Cameron’a görüşme hakkında bilgi verildiği ve toplantıya da davet edildiğini kaktardı. Bu tarz zirvelerde ‘zamanlamanın değişebileceğini’ söyleyen sözcü, şu ifadeleri kullandı: “COK28 gibi etkinliklerin doğası gereği zamanlamalar son dakikada değişebilir ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmek için uygun olan zamanda başka bir yerdeydi” ifadelerini kullandı. Cameron’a tepki gösterilen açıklamada, “İngiltere hükümetinin İskoç hükümetinin uluslararası angajmanını kısıtlamaya yönelik her türlü tehdidi yanlıştır ve İskoçya’nın çıkarlarına aykırıdır” denildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir