Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Fotoroman Süleyman’ videosuna AYM’den tazminat kararı

14-28 Mayıs seçim çalışmaları sırasında akşam videolarıyla seçmene seslenen CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun içerisinde Süleyman Soylu’nun da adı geçen ‘uyuşturucu trafiği’ videosu hakkında AYM kararını verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yargıya taşıdığı dosya için Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği, videoya yasak getirmişti.

Konuyu köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, AYM’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdiğini belirtti. AYM kararına göre Kılıçdaroğlu’na 18 bin lira manevi tazminat ödenecek ve dosya yeniden yargılama için Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderildi.

‘UYMAK ZORUNDA MI?’

Terkoğlu, dava sürecini de hatırlattığı yazısında yerel mahkemenin AYM kararına uymak zorunda olup olmadığı sorusunu da gündeme getirdi. Yazının ilgili bölümü özetle şöyle:

“Dönemin İçişleri Bakanı Soylu değil ama ona bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemeye başvurdu. Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına erişim engeli kararı istedi.

Videoda uyuşturucuya yol verenler eleştiriliyordu. Emniyet neden rahatsız olsun ki? Hepimizin bildiği gibi, ‘teşkilat’ı yöneten politikacı, kendi siyasi hesaplaşmasına devletin polisini aracı etmişti. Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği, 4 Kasım’da videoyu yasakladı. Kararda yer alan ifadeler çok ilginçti:

‘Belirtilen suçlamalar hakkında hiçbir somut bilgi, belge ve olay belirtilmediği, belirtilen beyanların siyasi eleştiri sınırını aşıp uyuşturucu ile mücadele eden tüm devlet kurumlarının tüzel kişiliğine karşı suç isnat eder nitelikte olduğu ve bu yolla devlet kurumlarına ülke içinde ve ülke dışında güvenin sarsılmasına neden olunduğu, talebe konu açıklamaların kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle…’

Kılıçdaroğlu’nun yaptığı itirazlardan bir sonuç çıkmadı. 12 Aralık’ta avukatı Celal Çelik AYM’ye başvurdu. Ve karar çıktı…

Karara göre AYM, Kılıçdaroğlu’nun başvurusunu doğrudan görüşmemiş. Bir dizi dosyayla birleştirmiş. Nihayetinde Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiş. 18 bin lira manevi tazminata hükmetmiş. Yeniden yargılama için de dosyayı Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği’ne göndermiş.

Uymak zorunda mı? Teoride öyle ama Can Atalay kararına bakılırsa hâkim, ‘Bana ne AYM’den’ diyebilir!”

(YAZININ TAMAMI)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir