Türk yapımı Royal Match, Candy Crush’u tahtından ederek zirveye çıktı! Bakan Mehmet Fatih Kacır tebrik etti…

Türkiye oyun dünyasında önde gelen ülke haline gelirken Türk şirketlerinin başarısı konuşulmaya devam ediyor. İstanbul merkezli Dream Games tarafından geliştirilen bir mobil oyun olan Royal Match, Microsoft’un efsane oyunu Candy Crush’u tahtından indirdi. Royal Match, mobil dünyasında en çok gelir elde eden oyun haline geldi. Oyunun bu başarısı yapımcısı Dream Games’in büyüklüğünü de 2.75 milyar dolara yükselmesini sağladı. 

YILLIK GELİRİ 2 MİLYAR DOLARI BULDU 

Royal Match’in tahtından indirdiği Candy Crush, yaklasık 10 yıldır en çok gelir elde eden mobil oyun ünvanını sürdürüyordu. 75 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun ABD’li teknoloji devi Microsoft’un bünyesinde. 

Royal Match, oynaması ücretsiz bir bulmaca çözme oyunu. Oyun Kral Robert’in sarayını tamir ederek eski ihtişamını geri kazandırma amacı taşıyor. 

Dream Games kurucu ortağı ve CEO’su Soner Aydemir, Royal Match’e yapılan tüketici harcamalarının ekim ayına kadar iki kattan fazla arttığını ve oyunun yıllık brüt gelirinin 2 milyar dolara çıktığını açıkladı. Aydemir, “Kalitenin en iyi iş planı olduğuna inanıyoruz” dedi.

‘SADIK OYUNCULARIMIZ VAR’

Aylık 55 milyon kullanıcısı olan Royal Match’de, 160 milyon kullanıcısı olan Candy Crush’tan daha çok oyun içi harcama yapılıyor. Aydemir oyunun başarısını sadık bir oyuncu kitlesine sahip olmalarına bağladı. Aydemire göre oyunu bir yıl oynayan oyuncuların yüzde 90’ı ikinci yıl da oynamaya devam etti. Sektör uzmanları ise Royal Macth’in çözmesi kolay bulmacaları ve sürükleyici konusu sayesinde diğer oyunlara göre daha çok tercih edildiğini belirtiyor. 

Londra merkezli risk sermayesi şirketi Balderton Capital ile Dream Games’e yatırım yapan Rob Moffat , “Pek çok mobil oyunda bir sürü hata var. Üstelik grafikler o kadar iyi değil. Ama Royal Match onlara göre oldukça iyi bir deneyim” dedi.

BAKAN KACIR DUYURDU 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Royal Match’ın bu başarısını X.com’daki hesabından duyurdu. Bakan Kacır, “Bir Türk teknoloji girişimi olan DreamGames’in “RoyalMatch” oyununun geçtiğimiz aylarda tüm dünyada en yüksek gelir elde eden oyun olmayı başardığını, 2021 yılında 2,75 milyar dolar değerlemeyle ilk #unicorn’larımızdan -yani Turcorn’larımızdan- olan Dream Games’in 200 kişilik ekibiyle, bu yıl yıllık gelirini ikiye katlayarak 2 milyar dolara yükselttiğini, 75 milyar değerindeki CandyCrush gibi rakiplerini geride bırakmayı başardığını biliyor muydunuz?” diyerek firmayı tebrik etti. 

YENİ OYUN GELİYOR 

Aydemir, gelecek yıl Royal Match’in devam oyunu Royal Kingdom’u piyasaya süreceklerini açıkladı. Yeni oyunda Kral Robert’in kardeşi Kral Richard’ın hikayesine de yer verilecek. 
Dream Games, 2019 yılında bir başka Türk oyun firması Peak Games’in eski yöneticileri tarafından kuruldu. Peak Games de 2020’de ABD’li Zynga’a satılmıştı. 200 çalışanı olan Dream Games, animasyon şirketi Pixar’ın kurucu ortağı Ed Catmull’u stratejik danışman görevine getirerek ses getirmişti. 

Sıkı bir Royal Match oyuncusu olan Catmull, “Oyunun görsel kalitesine gösterilen alışılmadık ilgi beni şaşırttı” yorumunda bulundu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir