MHP ile HEDEP arasında küfür krizi: Çözüm aranıyor

ANKARA – MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın geçen hafta mikrofonunun kapalı olduğunu düşünerek HEDEP’li milletvekillerine küfür etmesi üzerine başlayan tartışma sürüyor. Genel Kurul’da Adan’ı protesto eden HEDEP milletvekilleri, Adan’ın istifasını ve Meclis Başkanlığı’nın bir tutum alarak Adan’a yaptırım uygulanmasını talep etti. HEDEP milletvekillerine CHP milletvekilleri de destek verirken İYİ Parti de Meclis’in mutlaka vaziyet alması gerektiğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ise küfür içerikli ifadenin tutanaklarda yer almadığını belirterek Adan’ın bir şahsı ya da partiyi hedef almadığını savundu.

HEDEP milletvekillerinin protestosuna rağmen Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, bir tutum açıklamadı ve oturumun ardından durumu grup başkanvekilleriyle birlikte değerlendireceğini söyledi. Ancak konuya ilişkin kamuoyuna açıklanan bir gelişme yaşanmadı.

Genel Kurul’da tartışmalar sürerken, krizin çözümü için parti grupları arasında görüşmeler yürütüldü. Edinilen bilgiye göre Adan, MHP Grup yönetimi aracılığıyla HEDEP yönetimine mesaj iletti. Adan’ın HEDEP’i ya da HEDEP’li herhangi bir milletvekilini hedef almadığını savunan MHP’li yöneticiler Adan’ın küfür ettiği video ortaya çıktıktan sonra şaşkınlık yaşadığını belirtti. MHP Grup yöneticileri, soruna nasıl bir çözüm bulabilecekleri konusunda HEDEP yönetiminin de fikrini sordu.

HEDEP Grup yönetiminden isimler, HEDEP’in hedef alınmadığını ifade eden ve Adan’ın iyi niyet beyanını içeren bir açıklama yapılması halinde bu açıklamanın değerlendirebileceğini söyledi.

BOZDAĞ: ADAN’I AÇIKLAMAYA DAVET EDEMEM

Bu hafta Meclis’i AK Partili Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ yönetiyor. HEDEP grup yönetimi de Bozdağ’dan talepleri üzerine harekete geçmesini istiyor. Bozdağ ise Celal Adan ile eşit olduklarını, aralarında bir hiyerarşi olmadığını ve dolayısıyla kendisinin açıklamaya davet edemeyeceğini söylüyor. Bozdağ, Genel Kurul’a gelmesi halinde Adan’a söz en hakkı verebileceğini ifade ediyor.

MHP: NEDEN ÖZÜR DİLEYELİM?

MHP Grubu’nun bir açıklama yapması ya da özür dilenmesi önerisi AK Parti Grubu tarafından da MHP’ye iletildi. Ancak, MHP Grubu yöneticileri genel kurulda kimseyi hedef almadıkları için özür dilenecek bir şey olmadığını savundu.

MHP Grup yöneticilerinin ya da Adan’ın önümüzdeki günlerde Meclis kürsüsünden bir açıklama yapması muhtemel gözüküyor. HEDEP yöneticileri de tatmin edici bir açıklama yapılana protestolarını sürdüreceklerini ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir